Aktualności

Wycieczka do Japonii

22 czerwca 2024
Autor:
Rafał

Himeji.

Zaczynamy nasza wycieczkę do Japonii.

Po wczorajszym przylocie do Tokio i załatwieniu wszelkich formalności na lotnisku jedziemy shinkansenem do Himeji. Shinkansen to szybki pociąg osiągający prędkość nawet 320 km./h dlatego w ciągu 3 godzin pokonujemy ponad 500 km. 

Dzisiaj rano wyruszamy do zamku Himeji zwanego też Zamkiem  Białej Czapli. Jego ściany pokryte są białym gipsem, które przypominają rozpostarte do lotu skrzydła czapli, a wzgórze, na którym stoi, zwane jest wzgórzem Czapli.

Pierwotną konstrukcję zamku wzniesiono w 1333 roku, a potem na przestrzeni wieków był on przebudowywany i powiększany. Natomiast od 400 lat stoi w niezmienionym kształcie. W tym czasie nie został zniszczony ani przez trzęsienia ziemi, pożary, ani nawet w czasie II wojny światowej. W 1993 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i dzisiaj po dużej renowacji w 2015 roku jest jednym z najpiękniejszych zamków w Japonii.

Okonomiyaki

Wsiadamy do shinkansena i jedziemy do Hiroszimy, gdzie koniecznie trzeba spróbować okonomiyaki. Siadamy w niewielkim barze, w którym zajmujemy wszystkie miejsca wokół gorącego blatu. Kucharki leją na niego naleśnikowe ciasto, nakładają kapustę, makaron sobe, albo udon, owoce morza, boczek, jajko i smażą przewracając co jakiś czas. Na koniec polewają sosem, doprawiają ostrą papryką i 11 porcji okonomiyaków jest gotowych. Bardzo dobre.

Po południu idziemy do Muzeum Pokoju, który znajduje się w Parku Pokoju. Wstrząsające zdjęcia pokazują zrzucenie bomby atomowej, jego skutki i historię ludzi, którzy to przeżyli, lub nie.

Sadako Sasaki

Jest m.in. historia Sadako Sasaki, która jako dwuletnie dziecko przeżyła wybuch bomby atomowej, ale padła ofiarą napromieniowania, oraz czarnego deszczu i w efekcie zachorowała na białaczkę. Sadaki, wierząc legendzie, która mówi, że kto złoży 1000 żurawi z papieru otrzyma nowe życie. Udało jej się zrobić 644, a resztę dokończyli jej koledzy i przyjaciele. Zmarła w wieku 12 lat. W 1958 roku w Parku Pokoju postawiono pomnik ku jej pamięci. Znajduje się na nim napis: “To jest nasze wołanie, to jest nasza modlitwa, by budować pokój na świecie”. Z czasem historię dziewczynki poznał cały świat. Zainspirowała tysiące Japończyków do tworzenia origami w kształcie żurawi, oraz składania ich w Hiroszimie.

Hiroszima była pierwszym miastem na świecie, na które zrzucono bombę atomową. Było to 6 sierpnia 1945 roku. Nad rzeką przy moście, który był celem ataku, stoi ruina budynku, zwanego Kopułą Bomby Atomowej. Stoi nieodbudowany, aby przypominać o tym, co wydarzyło się prawie 80 lat temu.

Przeczytaj więcej o naszych podróżach w Azji:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *