Aktualności

Tajpej

28 lutego 2023
Autor:
Rafał

Przesiadki.

Przeloty w czasie naszych podróży do Azji najczęściej mamy z przesiadkami. Bardzo rzadko zdarza się byśmy mieli bezpośrednie loty. Ma to oczywiście swoje minusy, ale ma też plus np.:
– poznanie nowego lotniska,
– zakupy w (kolejnej 🙂 ) strefie bezcłowej,
– czas na rozprostowanie nóg po kilku godzinach lotu,
– posiłek w normalnej restauracji,
– czy nawet (przy dłuższych postojach) wyjście do centrum miasta.

Przesiadki najczęściej mamy w Dubaju i Doha. Ale bywają też w Monachium, Londynie, Paryżu, Frankfurcie, Bangkoku, Mali, a ostatnio w Tajpej.   

Tajpej - stolica Tajwanu

Miesiąc temu lecieliśmy na Filipiny tajwańskimi liniami lotniczymi i mieliśmy przesiadkę w Tajpej. Kilka godzin przerwy dały nam możliwość wyjścia z lotniska do centrum stolicy Tajwanu. 
Wyciągnęliśmy z bankomatu dolary tajwańskie, kupiliśmy bilety na metro i po godzinie wysiedliśmy w centrum miasta.

Stolica Tajwanu leży w kotlinie i otoczona jest górami. Jadąc z lotniska mijaliśmy zbocza gór porośnięte bujną, zieloną roślinnością, pomiędzy którymi były pola ryżowe. 
Tajpej nie jest zbyt duże. Jego powierzchnia to mniej więcej połowa Warszawy, ale mieszka tam prawie 3 mln ludzi. Mimo sporej liczby mieszkańców miasto sprawia kameralne wrażenie. Być może nasze odczucie jest takie ponieważ włóczymy się po Tajpej w godzinach do południowych. Trochę żałujemy, że nie był to wieczór, ponieważ wiele miejsc było jeszcze zamkniętych. Zwłaszcza ulica, która reklamuje się tym, że wieczorami można tu skosztować najlepsze uliczne jedzenie. 

Spacer po Tajpej

W czasie naszego kilkugodzinnego spaceru w Tajpej przechodzimy przez najbardziej znane i charakterystyczne (tak mi się wydaje) miejsca tajwańskiej stolicy: 
Ximending – Wspomniane już miejsce z ulicznym jedzeniem,
– h
istoryczna ulicach Bo Po Liao z tym co zostało po XIX wiecznych budynkach,
– p
ełna ludzi Świątynia Longshan, gdzie przy wejściu stoją duże figury królików – nawiązujące do Chińskiego Nowego Roku. 2023 w Chinach jest rokiem Wodnego Królika,
siedziba Prezydenta Tajwanu – budynek utrzymany w czerwono-białych kolorach,
– n
atomiast najwyższy budynek stolicy – Tajpej 101 – często pojawia się nam gdzieś w dali między wieżowcami. Nie mamy zbyt wiele czasu, więc z daleka musimy się zadowolić jego widokiem. Ma 509 metrów wysokości.

Chiński przywódca

Największe wrażenie zrobiło na nas miejsce pamięci Czang Kaj-szeka. Na ogromny plac wchodzimy przez olbrzymią bramę. Po prawej jest teatr, po lewej sala koncertowa, a na wprost imponująca budowla, gdzie znajduje się pomnik byłego chińskiego przywódcy. Pilnuje go wojskowa gwardia, a obsługa prosi o założenie masek.
W czasie drugiej wojny światowej Czang Kaj-szek skutecznie stawiał opór Japończykom. W 1949 roku gdy w Chinach władzę przejęli komuniści Czang Kaj-szek wycofał się z Chin kontynentalnych do Tajwanu. Tam utworzył Republikę Chińską, której został prezydentem.

Zupy, pierożki, makaron…

Jesteśmy głodni. Zatrzymujemy się więc w niewielkim barze, do którego miejscowi przychodzą na śniadanie lub szybki lunch. Naszą uwagę przyciągnął fakt, że przed wejściem stało sporo osób, które brało jedzenie na wynos. Siadamy więc, dostajemy kartkę z chińskimi “znaczkami” i mamy wybrać to na co mamy ochotę. Przy potrawie, na którą się decydujemy musimy postawić krzyżyk. Wspomagamy się zdjęciami wiszącymi nad kuchnią, ale o wiele “znaczków” dopytujemy. W końcu pani sama zaznacza to co wybraliśmy. Zupy, pierożki, makaron… O tym, że jest tu bardzo dobra kuchnia świadczy narastająca liczba niewątpliwie głodnych ludzi.

Przeczytaj więcej o naszych podróżach w Azji:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *