Jedną z najbardziej interesujących świątyń w Chiang Rai (na północy Tajlandii) jest Wat Rong Seur Ten. Ze względu na swój kolor nazwano ją Niebieską Świątynią. Obok Białej Świątyni (Wat Rong Khun) i Czarnego Domu jest obowiązkowym miejscem w czasie każdej wycieczki do Tajlandii.
Rong Seur Ten można przetłumaczyć z języka tajskiego jako Dom Tańczącego Tygrysa. Zbudowano ją w miejscu, gdzie niegdyś stała zrujnowana i opuszczona świątynia, po terenie której kręciły się tygrysy. W 1996 roku lokalna społeczność postanowiła zbudować w tym miejscu nową świątynię. W rezultacie w 2005 rozpoczęto budowę, a zakończono ją w 2016 roku.
Oczywiście w Niebieskiej Świątyni dominującym kolorem jest niebieski, ale wiele elementów dekoracyjnych jest w kolorze złotym. Kolor niebieski w buddyzmie kojarzony jest z mądrością, lojalności i spokojem. Natomiast kolor żółty z prawdą i wiarą.
Świątynię ozdobiono wyszukanymi rzeźbami postaci z mitologii buddyjskiej. Dominuje w niej przepych, bogactwo i mnogość zdobień. Główne wejście Wat Rong Seur Ten strzegą węże Naga. Są też Jakszinie – żeńskie duchy natury, które chronią świątynię i opiekują się ukrytymi w niej skarbami. Są nagie, mają zmysłowe kształty i wydaje się, że są uśmiechnięte. Stoją wygięte, w pozie zwanej tribhanga, czyli trój-zgięcie. Ze względu na fakt, że Jakszinie są duchami natury związane są oczywiście z kultem przyrody oraz płodności. Podobno gdy dotkną drzewa to zakwitnie i wyda owoce.
Wewnątrz świątyni (sali święceń) dwa rzędy kolumn prowadzą do siedzącego, białego Buddy, który jedną ręką dotyka ziemi (bhumisparśa-mudra). Niewątpliwie nawiązuje to do momentu kiedy Budda wzywa na świadka ziemię, mającą zaświadczyć, że osiągnął on oświecenie. Rzeźba Buddy mierzy 4 metry wysokości i wydaje się swoim białym kolorem rozjaśniać wnętrza świątyni. Ściany i sufit ozdobiono misternymi malowidłami i niezwykłymi wzorami, które pokrywają niemal całe ich powierzchnie. Na obrazach w złotych ramach przedstawiono życie Buddy. Natomiast malowidła na ścianie wyjściowej przedstawiają piekło. Z pewnością ma to symbolizować fakt, że wychodząc ze świątyni (świętego miejsca) wchodzimy do świata zewnętrznego czyli piekła, więc drzwi są jak otwarta paszcza demona.
Na zewnątrz za świątynią stoi Budda z uniesioną prawą ręką, czyli w tak zwanej abhaya-mudrze. Jest to gest “nie obawiaj się”. Biała figura odcina się od ciemno-niebieskiej (z wieloma złotymi detalami) świątyni. Bogato zdobiony dach w motywy roślinne, oraz węże Naga nawiązuje do stylu Królestwa Lanna (inaczej zwane Królestwem Miliona Pól Ryżowych, istniało do XIII do XVIII wieku).
Na terenie świątyni znajduje się także niebiesko-złota stupa na kwadratowej podstawie. Jest też dzwonnica, fontanna i kilka wizerunków Buddy siedzących na niebieskich cokołach. Zestawienie kolorów niebieskiego i złotego (czy też żółtego) wraz z fantastycznymi stworami, dziwnymi postaciami i zachwycającymi malowidłami tworzy niepowtarzalny klimat świątyni, choć niektórzy mogą poczuć się przytłoczeni.
Pomimo różnicy kolorystycznej pomiędzy Świątynią Niebieską, a Białą z pewnością mają one pewne podobieństwa. Dzieje się tak za sprawą projektantów obu świątyń. Phuttha Kabkaew, który zaprojektował Wat Rong Seur Ten (Niebieską Świątynię) był uczniem Chalermchai Kositpipata – projektanta Wat Rong Khun (Białej Świątyni). Niewątpliwie znajdujemy więc w nich podobne elementy: dach, węże, dekoracje, rzeźby… tylko kolory są różne.
W świątyni nie mieszkają mnisi buddyjscy.
Nazwa: Wat Rong Seur Ten (Niebieska Świątynia)
Lokalizacja: 306 หมู่ที่ 2 ตําบล, Rim Kok, Mueang Chiang Rai District, Chiang Rai 57100, Tajlandia
Współrzędne: 19°55’24.2″N 99°50’30.7″E
Godziny otwarcia: cały dzień
Bilety wstępu: bezpłatne
Zobaczymy najpiękniejsze miejsca Tajlandii: w środkowej części Bangkok, Ayutthaya, na północy Chiang Mai, Chiang Rai, oraz egzotyczne wyspy w części południowej.
Ayutthaya leżąca na północ od Bangkoku była pierwszą stolicą Tajlandii. To starożytne miasto, które porównywalne jest do Bagan (Birma), czy Angkor (Kambodża).
Wat Huay Pla Kung robi ogromne wrażenie. Składa się z trzech głównych budowli: piramidalnej pagody, śnieżnobiałej świątyni i ogromnego posągu.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dodaj komentarz