Aktualności

Magiczna Anuradhapura

29 sierpnia 2022
Autor:
Rafał

Anuradhapura.

Anuradhapura to najdalej wysunięte miasto na północ Sri Lanki, do którego dojeżdżamy. To nie jest zwykłe miasto. Jej starożytna część poprzez swoją atmosferę, architekturę, historię i napotkanych ludzi sprawia niesamowite wrażenie. Anuradhapura była pierwszą stolicą starożytnej Sri Lanki i miejscem gdzie powstawały największe dagoby, oraz wspaniałe świątynie ku czci Buddy. Mieszkańcy Anuradhapury mieli też wysoko rozwinięty system hydrauliczny. Przy tej ilości ludzi, która tam mieszkała należało zapewnić im pożywienie. W tym regionie najprościej jest o ryż, który niestety potrzebuje dużo wody. Posiedli możliwość kontrolowania przepływu wody i kierowania jej w odpowiednie miejsca. Mieli także system oczyszczania wody: baseny do ablucji mnichów posiadały filtry węglowe.

Miejscowy bar

Pierwsze kroki w Anuradhapura kierujemy do Sri Maha Bodhi, czyli najstarszego zasadzonego ręką ludzką drzewa. Dzisiaj jest święto pełni księżyca, więc ludzi w świątyni jest bardzo dużo. Ubrani na biało przynoszą dary i przy ołtarzach kłaniają się Buddzie. 

Anuradhapura słynie z największych na świecie dagob (stup buddyjskich). W czasach swojej świetności Jayavanarama miała 120 m wysokości. Niektóre są śnieżnobiałego, a z innych tynk dawno zszedł. 

W świątyni Thuparama (pierwszej wybudowanej dagobie w Anuradhapura) akurat trwa poya – buddyjska ceremonia. Przy dźwiękach bębnów i trąbki ludzie niosą długą szarfę. Okrążają białą dagobę po czym wybrani mężczyźni wraz z mnichami na wyższym poziomie oplatają ją. Za chwilę mnich zacznie mówić, więc wszyscy siadają wokół dagoby. 

Do Ruwanavelisa wchodzimy wieczorem, ponieważ jest pięknie oświetlona. Bez względu na święto o tej porze dnia jest najwięcej ludzi, którzy przychodzą tu na modlitwę. Najczęściej przynoszą kwiaty lotosu – symbol buddyzmu. Atmosfera jest niesamowita. 

Kolejna wycieczka na Sri Lankę już w grudniu. Mamy jeszcze wolne miejsca.

Przeczytaj więcej o naszych podróżach w Azji:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *