Aktualności

Longyi – spódnica dla Panów

08 sierpnia 2021
Autor:
Rafał

Ja w longyi.

Parę lat temu, będąc w Birmie naiwnie postanowiłem wtopić się w tłum i kupiłem sobie longyi. Od razu je założyłem i wyszedłem na miasto mając nadzieję, że przykryje moją bladą twarz i nie będę się odróżniał od Birmańczyków. Na początku wszystko szło dobrze. Musiałem tylko skrócić krok, ale byłem zadowolony, ponieważ longyi nie spadło zbyt często. Przechodząc przez targ kobiety uśmiechały się do mnie z sympatią, a ja odwzajemniałem im uśmiech. Teraz jednak wiem, że śmiały się ze mnie, a właściwie z mojego nieudacznego stroju. Niewłaściwie założone longyi nie tylko nie wtopiło mnie w birmańskie społeczeństwo, ale spowodowało, że wyróżniałem się spośród wszystkim mężczyzn na ulicy. Okazało się, że zawiązałem je nie po męsku, ale tak jak robią to kobiety. Uświadomił mnie o tym kierowca rowerowej taksówki, który zobaczywszy mnie pokręcił głową, zszedł z roweru i pokazał jak należy to zrobić.

Longyi dla każdego

Longyi to tradycyjny birmański strój, który noszony jest zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. To kawałek materiału o długości około 2 metrów i szerokości 80 cm zszyty w kształt cylindryczny, czyli tak jak damska spódnica. W związku z tym, że ma 2 m długości mogą ją nosić kobiety szczupłe, bardzo szczupłe i mniej szczupłe. Oczywiście dotyczy to także mężczyzn. Longyi nie ma żadnego paska, tylko utrzymuje się na wysokości talii poprzez specjalne wiązanie. Najczęściej zrobione jest z bawełny. Jeśli natomiast kobiety używają śliskiego jedwabiu, lub satyny longyi może mieć cienką tasiemkę na wysokości pasa, aby w czasie noszenia nie zmieniło swojej pozycji. Użytkownicy tego stroju chwalą dobrą wentylację i to, że w gorące dni jest pod nim chłodno.

Jak założyć longyi

Damskie i męskie longyi różni się od siebie. Kobiety preferują ciepłe kolory i kwieciste wzory. Prócz tego może być z gwiazdkami, setkami małych ptaszków, impresjonistycznymi plamami, czy innymi fikuśnymi i delikatnymi wzorami. Mężczyźni natomiast ubierają longyi w kolorach ciemniejszych, które mają kratę, kwadraty, oraz paski.
Tak jak wspomniałem różnica jest także w sposobie ubierania, a właściwie wiązania. Założone, a jeszcze nie zawiązane longyi trzeba obiema rękami naciągnąć na boki i szybkim ruchem złożyć ku środkowi. Najpierw lewą część, a potem prawą. Z końcówek materiału, za który się trzyma mężczyźni robią węzeł, który w rezultacie sterczy na wysokości pępka. Kobiety natomiast wkładają krawędź materiału na zakładkę pod spód wierzchnich warstw z boku talii w efekcie czego birmański strój jest płaski i nie ma żadnych fałd. 

Z pokolenia na pokolenie

Longyi męskie nazywane jest pasoe, a damskie htamein. Modowi specjaliści po jego rodzaju są z pewnością w stanie rozpoznać z jakiego plemienia etnicznego pochodzi jego właściciel. Styl longyi różni się w zależności od tego czy jesteśmy nad jeziorem Inle, w regionie Kachin, Rakhine, czy w regionach Amarapura, lub Dawei. Społeczności etniczne przekazują sobie unikalne projekty i wzory z pokolenia na pokolenie.

Podobny strój noszą mężczyźni w Indiach, Bangladeszu, czy na Sri Lance, gdzie znany jest pod nazwą sarong. Do Birmy longyi przyszło prawdopodobnie z Bengalu, czyli z terenu dzisiejszego Bangladeszu i Indii. Popularność zyskało w czasach kolonialnych pod rządami Brytyjczyków. Dawniej w każdym birmańskim domu znajdowało się krosno i każda birmańska gospodyni tkała longyi dla członków swojej rodziny. Jest nawet stare, birmańskie powiedzenie, że kobieta która nie potrafi tkać jest jak kaleka. Zdarzało się nawet tak, że przy domu rosło poletko z bawełną, która była uprawiana na rodzinne longyi.

Chinlone

Birmańczycy lubią swój strój i noszą go na każdą okazję, także do kąpieli w rzece, czy w czasie gry w chinlone. To gra, gdzie niewielka piłeczka wykonana jest z ręcznie tkanego rattanu i grający (ustawieni w kręgu) kopiąc tylko nogami nie mogę dopuścić by spadła na ziemię. Mężczyźni podwijają wtedy longyi między nogami i jego koniec wkładają za pas na plecach. Tworzy się wtedy coś w rodzaju krótkich spodenek co pozwala robić wykopy, długie kroki, a nawet szpagat. Niegdyś kobiety nosiły longyi do łydek, jednak dawna moda wróciła i dzisiaj sięga kostek co podkreśla urodę i smukłość birmańskich kobiet.
Niestety longyi nie ma kieszeni, ale nie jest to problem i mężczyźni świetnie sobie z tym problemem poradzili. Kluczyki, czy telefon wkładają za pas między longyi, a ciało. Jeśli materiał jest dobrze naciągnięty nic nie ma prawa wypaść. Trzeba także dodać, że mężczyźni pod longyi nie ubierają majtek.

Zachwycająca Aung San Suu Kyi

W czasie naszej wycieczki do Birmy wielokrotnie widzieliśmy turystów, którzy noszą tradycyjny strój Birmańczyków. Autochtoni są z tego faktu bardzo dumni. Sami zresztą bardzo chętnie ubierają je nie tylko na specjalne okazje, ale także na co dzień. Większą popularność zyskało prawdopodobnie po 2010 roku, kiedy to birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi opuściła areszt domowy. Aung San Suu Kyi – laureatka nagrody Nobla i córka generała Aung Sana nigdy nie pokazuje się publicznie bez longyi. Swoim wdziękiem i tradycyjnym stylem ubierania wygląda olśniewająco i zachwyca tłumy. Longyi jest też obowiązkowym strojem uczniów i studentów. Śmiało można więc powiedzieć, że longyi jest częścią wyjątkowej birmańskiej kultury. Z pewnością daje też Birmańczykom poczucie przynależności do swojego kraju. 

Przeczytaj więcej o Birmie:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *