Zakończyliśmy dwutygodniowa wycieczkę objazdowa po Birmie. Różnice kulturowe, zwyczaje, warunki bytowe, odmienne posiłki były bardzo zaskakujące nie tylko dla dzieci, które pierwszy raz odwiedziły Azję. Atrakcji, które będziemy wspominać długo było wiele: świątynie Baganu, bryczki w Inwa, podziemia klasztorne, fabryka płatków złota. Były także momenty bardziej ekscytujące: słonie w Shwe Naung, zgubienie drogi powrotnej na jeziorze Inle, dwie myszki w pociągu, jazda na rowerach, czy ogromne fale na morzu w Zatoce Bengalskiej.
Jedną z przyjemniejszych rzeczy były odwiedziny w Międzynarodowym Buddyjskim Centrum Edukacji w Sagaing. Przyjechaliśmy tu akurat w czasie przerwy między lekcjami więc kilkadziesiąt dzieci spędzało wolny czas przed szkołą. Ich stroje mieniły się w trzech kolorach: purpurowym i różowym – to chłopcy i dziewczęta przygotowujący się do mnisiego życia, oraz zielonym – uczniowie, którzy chyba nie zamierzają zostać mnichami buddyjskimi. Byliśmy zainteresowani szkołą i tego jak zdobywają wiedzę, ale oni także zaciekawili się naszą obecnością w ich szkole. Nieśmiałe, ale cały czas uśmiechnięte podchodziły do nas i bacznie nam się przyglądały, zwłaszcza jasnowłosej Łucji i Maćkowi. Po dzwonku wszystkie pobiegły do klas rozmieszczonych w dwóch trzypoziomowych budynkach. W pierwszym odbywa się edukacja wczesna dla przedszkolaków i małych dzieci szkolnych. W drugim natomiast uczą się dzieci starsze (szkoła średnia i studia). Po placówce oprowadzała nas jedna z nauczycielek, oraz mnich buddyjski pokazując każdą klasę i opowiadając o szkole. Przedszkolaki uczą się przez zabawę, a nieco starsze chórem powtarzają zadany materiał. U tych najstarszych w jednej z klas trafiliśmy akurat na egzamin z matematyki, w innej młodzież uczyła się fizyki, a w kolejnej chemii po angielsku.
IBEC (Międzynarodowe Buddyjskie Centrum Edukacji) zostało założone w 2006 roku przez 9 mnichów i jest instytucją bezpłatną. Prócz edukacji nauczyciele w tej szkole kładą nacisk na promowanie moralności.
Edukacja w Birmie prowadzona przez szkoły rządowe jest darmowa, jednak najlepsze wykształcenie w tym kraju dają podobno szkoły buddyjskie.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dodaj komentarz