Na peryferiach 1,2 milionowego miast Da Nang w środkowy Wietnam znajdują się Góry Marmurowe, zwane po wietnamsku Ngũ Hành Sơn (Góry Pięciu Żywiołów). Na płaskim terenie pośród domów i warsztatów rzeźbiarskich wioski Non Nuoc, wyrastają wapienne wzgórza. Ich kształty wg miejscowych przypominają śpiącego smoka.
Niewielki zasięg tych gór to prawdopodobnie tylko fragment wapiennego systemu krasowego, który rozpadł się w ciągu ostatnich tysiącleci. Początkowo było to miejsce czczone przez ludy Czampa, którzy wybudowali w jaskiniach świątynie. W XIX wieku każda z pięciu gór otrzymała od cesarza Minh Manga (z dynastii Nguyen), nazwę, która symbolizuje jeden z żywiołów: Kim (metal), Thuy (woda), Moc (drewno), Hoa (ogień) i Tho (ziemia). Było to tak ważne miejsce dla cesarzy rządzących Wietnamem, że przechowywali tu pod opieką mnichów swoje złoto i klejnoty.
W drugiej połowie XIX wieku, w czasach kolonialnych, francuscy geolodzy zbadali góry i nazwali je od ich struktury Marmurowymi. W tym czasie jaskinie wykorzystywali lokalni rewolucjoniści jako tajną bazę dowodzenia, z której przeprowadzano ataki partyzanckie przeciw Francuzom. Podczas wojny wietnamskiej od 1965 roku Góry Marmurowe były miejscem ćwiczeń dla amerykańskich żołnierzy. Niespełna 3 kilometry na północ znajdował się bowiem pas startowy i baza, gdzie stacjonowało amerykańskie wojsko (1965-1971). W 1968 roku po przejęciu Gór Marmurowych przez Wietkong miejsce to stało się szpitalem polowym dla komunistycznej partyzantki walczącej przeciwko amerykanom. Dziś spokojne, magiczne i pełne duchowości Góry Marmurowe przyciągają tysiące pielgrzymów i turystów.
Wewnątrz gór znajdują się tunele, groty i jaskinie z wieloma rzeźbami wykutymi w marmurze. Jest także cały szereg świątyń w mieszance których znajdziemy elementy hinduskie, czamskie i buddyjskie.
Żeby zwiedzić wszystkie pięć gór trzeba przeznaczyć na to cały dzień. Jedyną górą, która jest dostępna dla turystów to Thuy. Jest najbardziej okazała z całej grupy i obdarzona największą liczbą świątyń, jaskiń i posągów. Po pokonaniu prawie 160 schodów dochodzimy do małej altanki z widokiem na wioskę Non Nuoc i okoliczne wierzchołki. Jeśli natomiast w gorącym klimacie Wietnamu kogoś ta droga przeraża może innym wejście wjechać windą. Roztacza się stąd panorama na Morze Południowochińskie, wzdłuż którego leżą plaże i biegnie droga z Da Nang do Hoi An. Przechodzimy obok niewielkiego basenu przy 7-poziomowej wieży Xa Loi, gdzie rechoczą żaby, dalej jest Pagoda Linh Ung (z 1825 roku) z piękną bramą prowadzącą do wielkiego Buddy i smoczych rzeźb. Za pagodą wąskim tunelem dochodzimy do jaskini Tang Chon z otwartym sufitem. Stoi tu brązowy Buddy, a obok niewielkiej pagody przypominającą swoim kształtem ludzką czaszkę siedzą marmurowi szachiści. Na górze Thuy najważniejszą świątynią jest Tam Thai, gdzie często odbywają się ceremonie religijne. Zbudowana została w 1630 roku, wielokrotnie niszczona (ostatni raz w 1991 przez potężną burzę) i odbudowywana.
Największą i najbardziej imponującą jaskinią w Thuy jest Huyen Khong, do której wpadają wąskie snopy światła oświetlając ogromnego Buddę medytującego na wysokości. Najpierw jednak musimy przejść przez jaskinię Hoa Nghiem z 400-letnim posągiem Buddy. Wcześniej jeszcze minęliśmy Van Thong Cave, czyli Jaskinię Niebios, gdzie znajduje się wąski tunel prowadzący po śliskich, oderwanych głazach w kierunku sufitu, skąd rozpościera się kolejna panorama.
Do niedawna Góry Marmurowe były miejscem odkrywkowym marmuru, dlatego wokół znajduje się wiele zakładów, gdzie obrabia się tę skałę. Spod rąk rzemieślników wychodzą nie tylko drobne pamiątki, ale także naturalnej wielkości słonie, lwy, smoki, latarnie, dzbany, stoły, wizerunki wesołego Buddę, Matki Boskiej, bóstwa hinduizmu, czy fontanny o wymyślnych kształtach. Po miesiącu, lub dwóch od zakupu rzeźba przypłynie do wybranego przez nas portu morskiego i może zdobić nasz ogródek.
Marmur z Gór Marmurowych został użyty do budowy mauzoleum Ho Chi Minha w Hanoi. Dziś ten cenny materiał budowlany i rzeźbiarski sprowadza się tu z pobliskiej prowincji Quang Nam (środkowy Wietnam), lub z Chin.
Lokalizacja: 2 Huyen Tran Cong Chua, Hoa Hai, Ngu Hanh Syn, Da Nang, środkowy Wietnam.
Współrzędne: 16°00’13.2″N 108°15’53.7″E
Godziny otwarcia: 7-17.30, przez cały rok.
Cena biletów: 40 000 VND bilet wstępu + 15 000 VND winda.
Dojazd taxi: z Hoi An ok. 20-25 USD w obie strony, z Da Nang 10 USD. Można także wypożyczyć skuter na cały dzień.
Na azjatyckich wyprawach zdarza nam się jeść wiele dziwnych i egzotycznych rzeczy: żaby, skorpiony z grilla, świerszcze, larwy, ugotowane pisklę w jajku, czy węża.
Podczas wycieczki do Wietnamu zobaczymy najwspanialsze miejsca tego kraju: Zatokę Ha Long, Deltę Mekong, Hoi An, Hue, My Son i wiele innych.
W parku rozrywki Sun World na wzgórzach Ba Na stoi Złoty Most. W bezchmurną pogodę widać z niego Danang i Morze Południowochińskie.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dodaj komentarz